Programació General

Golem Fest 2021
(Auditori Joan Plaça – Jardí Botànic – Carrer de Quart 80, 46008. València.)

Ordenades cronològicament.

El Evento cultural de Valencia en Diciembre 2018

Golem Fest – 2021

Divendres 5 de Novembre

19.00 h. INAUGURACIÓ GOLEM FEST.
Xarrada sobre EL VAMPIRISMO COM A MITE, per MICHELLE ROCHE RODRÍGUEZ. Entorn de la seua novel·la MALASANGRE (Anagrama) parlarà sobre els desafiaments d’escriure una novel·la en clau fantàstica i, alhora, històrica. 1 h.

20.00 h. CONFERÈNCIA CENTENARI STANISLAW LEM, per SALVADOR BAYARRI. 30′.

20.30 h. Passe del curt SUCCESSIÓ i entrevista virtual amb un dels seus directors CARLOS COBOS. 30′.

21.00 h. Presentació de CONTRA LA DISTOPIA (Caixa Books), de FRANCISCO MARTORELL CAMPOS. Presenta Salvador Bayarri. 30′.

Dissabte 6 de Novembre

11.00 h. JOSEBA BASALO (editor) ens parla sobre la producció del còmic GRANS DEL MACABRE (Lovecraft, Kafka, Voyle, Bécquer, Irish, Hugo, Poe… ) (Aleta. Grup Sargantana), de Joan Boix (guió i dibuix). 20′.

11.20 h. Presentació de FANTASMES. RELATS VICTORIANS I EDUARDIANOS (Akal) per JULIO ÁNGEL OLIVARES MERINO (Editor i traductor). Presenta Ángeles Pavía. 30′.

11.50 h. Xarrada sobre CIÈNCIA-FICCIÓ HARD entre SALVADOR BAYARRI (LES EDATS DE ITNIS. Premium) i SERGIO MARS (LA DISSONÀNCIA DE LES ESFERES . Tintures). 40′.

12.30 h. DISTOPIES I FANTASIES LGTBI. Intervenen ÓSCAR HERNÁNDEZ CAMPANO (EL MURO , Egales), IRENE ROBLES (TRANS XYQ, Apatxe Llibres) i ELEY GREY (LABERINT , Egales). 45′.

13.15 h. Xarrada amb JON BILBAO sobre el seu últim llibre ELS ESTRANYS (Impedimenta). Presenta Vicente Marco. 30′.

13.45 h. RELACIÓ ENTRE HOMES I ROBOTS, per DAVID
BARREIRO
entorn de la seua novel·la LUPE (Peix de Plata). Presenta María Tordera. 30′.

PAUSA

16.30 h. FANTASIA I MITOLOGIA, per JOSÉ A. BONILLA. LES FLORS DE PERSÈFONE (Valhalla Edicions). Presenta Ana García Herráez. 30′.

17.00 h. TRIA LA TEUA PRÒPIA AVENTURA. Un recorregut per la història del librojuego i la narrativa interactiva per XIMO CERDÀ (Escapistas. Anaya). 30′.

17.30 h. L’ART D’INQUIETAR. Tertúlia amb JON BILBAO, AMELIA DE DÉU i MARTA QUEROL. 45′.

18.15 h. Presentació de MAREA FOSCA (Premium Editorial), de BRUNO PUELLES. Presenta Salvador Bayarri. 20′.

18.35 h. PUBLICAR TERROR DESPRÉS DE LA PANDÈMIA. Intervenen ROMÁN HUARTE (MERY ANN S’APAREIX, Apatxe Llibres) i ÁNGELA PINAUD (ANIMALS DE PELUIX, Apatxe Llibres). Presenta Susana Alfonso. 40′.

19.15 h. FER CINEMA DE CIÈNCIA-FICCIÓ A ESPANYA per JAVIER VALENZUELA (Director i guionista de cinema) i JUAN MIGUEL AGUILERA (Escriptor). 45′.

20.00 h. Entrevista a AMELIA DE DÉU ROMERO entorn del seu llibre US VIGILA (Roca Editorial), per Sandra Oyagüe. Premi de Narrativa de Mont Maçal. 30′.

20.30 h. L’HUMOR EN LA FANTASIA I EN LA CIÈNCIA-FICCIÓ, per MIGUEL SANDÍN (ROMA I VICEVERSA) i ÁNZONI MARTÍN (GUAUG!) (Peix de Plata). Modera Miriam Jiménez Iriarte. 45′.

21.30 h. SOPAR DE GERMANOR

Diumenge 7 de Novembre

11.00 h. LA CREACIÓ DE MONS FANTÀSTICS O TECNOLÒGICS PER A ATRAURE Al LECTOR CONTEMPORANI. Xarrada entre EVA G. GUERRERO (PETJADA 12) i ANA GARCÍA HERRAEZ (MORT, TU MORIRÀS) (Apatxe Llibres). 40′.

11.40 h. Presentació de la FILLA DE LA BRUIXA (Cèrber) amb YOLANDA CAMACHO. Presenta Corman (del podcast dels Contes de la Casa de la Bruixa). 20′.

12.00 h. CLAUS SOBRE LA NOVEL·LA JUVENIL DE GÈNERE FANTÀSTIC, amb ALBA CINQUENES (LA MEMÒRIA DE L’ERRANT. Fandom Books. Grupo Anaya) i PEPA MAYO (MEDUSA. Milner. Marli Brosgen). Presenta Miriam Alonso. 30′.

12.30 h. Conferència sobre ELS ESCRIPTORS DE LA IMAGINACIÓ (Des de més enllà de Plató i passant per personatges històrics com Ibn Arabi, Dante o William Blake), per TONY RHAM . 30′.

13.00 h. MIRABILIA. COMPENDI DE SORPRESES I MERAVELLES DEL CAMÍ DE SANTIAGO (Anaya. Touring), d’OLGA GARCÍA i JOSE C. VALS. Il· lustrat per CELSIUS PICTOR. 30′.

13.30 h. Presentació de la VIDA DEL FUTUR (Pàgines d’Espuma), de EDMUNDO PAZ SOLDÁN. Presenta Marta Querol. 30′.

Dissabte 13 de Novembre

11.00 h. Presentació de NO SENT ELS XIQUETS JUGAR (Roca
Editorial), de MÓNICA ROUANET. Presenta Elia Barceló. 30′.

11.30 h. Presentació de CONÍFERES (Penya-segat), de MARTA
CARNISSER
. Presenta Mª Jesús Puchalt. 30′.

12.00 h. Entrevista a PILAR PEDRAZA pel seu llibre NOCTURNES.
HISTÒRIES VAMPÍRICAS
(Valdemar). Presenta Luis Pérez. 30′.

12.30 h. Xarrada amb EMILIO BUESO sobre SUBSOLAR (Gigamesh),
que completa la seua trilogia ELS ULLS GUERXOS DEL SOL. Presenta Eva G. Guerrero. 30′.

13.00 h. Trobada amb JAVIER NEGRETE. SENSE COMPLEXOS:
USANT LA FANTASIA EN LA NOVEL·LA HISTÒRICA
. 30′.

13.30 h. LA GRANDESA DEL RELAT CURT. Trobada amb DAVID ROAS i ARIADNA CASTELLARNAU. Modera ELIA BARCELÓ. 45′.

PAUSA

16.30 h. Presentació de les antologies FADES i STEAMPUNK (Apatxe Llibres), de VV. AA. Intervenen: JÚLIA DÍEZ, GEMMA SOLSONA, MARÍA ZARAGOZA, ISABEL DEL RIU i PEPA MAYO. Modera ANA GARCÍA HERRAEZ. 30′.

17.00 h. ENTRE L’INSÒLIT I L’INQUIETANT. Presenta l’editora ANA MARTÍNEZ. Li acompanyen: GEMMA SOLSONA (Escriptora) i ISABEL DEL RIU (Escriptora). 30′.

17.30 h. HORRORS I DELIRIS a càrrec d’ANA MARTÍNEZ CASTILLO (OFRENES. Eolas Edicions). Presenta David Roas. 30′.

18.00 h. Presentació de DIARI D’UN VELL CABEZOTA (Penya-segat), de PABLO MARTÍN. Presenta David Roas. 30′.

18’30 h. Xarrada amb CÉSAR MALLORQUÍ sobre CIÈNCIA-FICCIÓ I LITERATURA JUVENIL. Presenta María Zaragoza. 40′.

19.10 h. Tertúlia amb ELIA BARCELÓ sobre LA NIT DE PLATA i DISFRESSES TERRIBLES (Roca Editorial). Presenta Sandra Oyagûe. Lliurament del GOLEM D’HONOR. 40′.

19.50 h. Presentació de BRUGES BLANQUES FADES NEGRES (Apatxe Llibres) de GEMMA SOLSONA. Presenta Elia Barceló. 30′.

20.20 h. HISTÒRIA VIRTUAL. Trobada amb ALFONSO MATEO SAGASTA. 40′.

21.15 h. SOPAR DE GERMANOR

Diumenge 14 de Novembre

10.00 h. Lectura dramatitzada d’UN CANDIDAT PER A la FI DEL MÓN (XXVII PREMI GUIÓ RADIOFÒNIC MARGARITA XIRGU convocat per La Caixa i RNE), de MARÍA ZARAGOZA. Interpretada per: Marina Lomar, Mª Vicenta *Porcar, Javier Guerola i Juanmi Aguilera. 1 h.

11.00 h. Presentació de BAVA YAGÁ (Arestes Martínez), de MARÍA ZARAGOZA. Presenta Gemma Solsona. 30′.

11.30 h. ESCRIPTORS MUTANTS. Trobada amb CÉSAR MALLORQUÍ, ALFONSO MATEO SAGASTA i JAVIER NEGRETE. Modera Juan Miguel Aguilera. 1 h.

12.30 h. UNA PORTA A la FOSCOR. Xarrada amb MANEL LOUREIRO (LA PORTA. Planeta) i ARIADNA CASTELLARNAU (LA FOSCOR ÉS UN LLOC. Destinació). Modera José Luis Rodríguez-Núñez. 45′.

13.15 h. Presentació de PUTES, BRUGES I BOGES (Algaida), de MADO MARTÍNEZ. Presenta María Zaragoza. 30′.

13.45 h. LA FOSCOR LLUMINOSA en els relats de GIOVANNA RIVERO (TERRA FRESCA DE LA SEUA TOMBA. Candaya). Presenta Kike Parra. 30′.


Altres Seus

DEL DIVENDRES 5 Al DIUMENGE 14 DE NOVEMBRE

Biblioteca Patraix-Azorín (C/Assagador de les Monges, s/n)EXPOSICIÓ BRUIXOTES BLANQUES I FADES NEGRES – Inauguració Divendres 5 de 13.00 a 14.00 h. JUDITH GARCÍA TALAVERA (il·lustradora) i GEMMA SOLSONA (escriptora)


programa 2021
Resumen
Evento
Programació General FESTIVAL DE FANTASIA, TERROR I CIÈNCIA-FICCIÓ
Lugar
Auditori Joan Plaça, Jardí Botànic – Carrer de Quart 80,València,Espanya-46008
Comienza
5/11/2021
Finaliza
14/11/2021
Descripción
Tota la Programació General del Golem Fest 2021 - Entrada Lliure